Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Gazeta Wyborcza"-Ale nas Unia pobudowała

0
Podziel się

"Gazeta Wyborcza" pisze, że od wejścia do Unii Europejskiej do Polski trafiło 120 miliardów złotych. Dzięki tym środkom realizowanych jest wiele strategicznych inwestycji.

bEiImjDp

Według gazety, obecnie w Polsce co kilka kilometrów można natknąć się na jedną z ponad 10 tysięcy inwestycji finansowanych przez Unię Europejską. To nowe lub wyremontowane drogi, oczyszczalnie ścieków, hale sportowe, warszawskie metro, odcinki autostrady A2, A4 i A6 czy przebudowane linie kolejowe.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obliczyło, że od wejścia do Unii na każdego Polaka przypadło już 1695,5 zł inwestycji z funduszy strukturalnych i spójnościowych.
Zdaniem dziennika, unijne fundusze mają znaczący wpływ na PKB. Tylko w 2007 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne przekroczyły 5 procent polskiego produktu krajowego brutto, a wielu z nich nie byłoby, gdyby nie dotacje z Unii. Gazeta jako przykład podaje koncern General Motors, który nie zbudowałby nowej fabryki samochodów na Śląsku, gdyby nie miał pewności, że powstanie tam autostrada A4, a Polska będzie częścią unijnego rynku.

"Gazeta Wyborcza"/IAR/zm/jędras

bEiImjDS
unia
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)