Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" - Zmiany w szkolnictwie wyższym

0
Podziel się:

Minister nauki chce tworzyć w Polsce elitarne uczelnie. Najlepsze dostaną ekstra pieniądze na rozwój badań i wykłady światowych sław; pozostałe - spadną do roli szkół dla magistrów. O pomyśle Barbary Kudryckiej pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik podaje, że minister nauki przygotowuje projekt radykalnych zmian w systemie finansowania uczelni wyższych. Nad ustawą pracuje już specjalny 10-osobowy zespół ds. reformy szkolnictwa wyższego.
Gazeta wyjaśnia, że minister chce, by większość środków na badania naukowe trafiała do najlepszych placówek. Te mogłyby liczyć na szczególne wsparcie rządu i środków z funduszy unijnych. Pozostałe kilkaset szkół wyższych miałoby się zadowolić pracą dydaktyczną. Jak pisze dziennik, marzeniem minister Kudryckiej jest taka zmiana finansowania uczelni, by dobre placówki mogły sobie pozwolić na wykłady najlepszych specjalistów i kosztowne badania naukowe.
Barbara Kudrycka potwierdziła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że rozważa możliwość wprowadzenia opłat za studia. Prawdopodobnie byłby to system, w którym studenci ponosiliby część kosztów nauki. Jednak zastrzega, że ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć rząd.
Więcej o pomyśle "okrętów flagowych" wśród uczelni wyższych - w "Gazecie Wyborczej".

"Gazeta Wyborcza"/IAR/jp/kk

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)