Notowania

solidarność
04.06.2009 17:03

Gdańsk: międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu"

W Gdańsku rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu". Otwierający spotkanie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podziękował milionom Polaków i Europejczyków za wkład w walkę z komunizmem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bogdan Borusewicz mówił, że Polacy dwukrotnie uderzyli w system komunistyczny - za pierwszym razem w 1980 roku ogromnym strajkiem, a za drugim w 1989 roku kartą do głosowania. Podkreślał, że o ile za pierwszym razem komunizm zwyciężył, gdyż udało mu się izolować Polaków, o tyle za drugim razem nie zdołał się już podnieść.

Marszałek Senatu przypomniał, że strajk w Stoczni Gdańskiej rozpoczęło pięć osób, ale szybko dołączyły do nich setki tysięcy, a w końcu dziesięć milionów. Dodał, że kilkaset tysięcy Polaków zdecydowało się trwać w oporze po wprowadzeniu stanu wojennego, dzięki czemu później Polski i ruchu "Solidarność" nie można było izolować.

Zdaniem Borusewicza właśnie opór setek tysięcy Polaków oraz wydarzenia w krajach sąsiednich spowodowały, że 4 czerwca w częściowo wolnych wyborach osiągnięto wielki sukces, po którym komunizm nie był już w stanie powstrzymać zmian demokratycznych.

Bogdan Borusewicz podziękował setkom tysięcy Polaków, którzy nie patrząc na groźbę utraty miejsca pracy i własny interes zaangażowali się w ruch "Solidarności". Dziękował także tysiącom ludzi, którzy w krajach podobnie zniewolonych walczyli za swoją, ale także polską wolność.

W gdańskiej konferencji uczestniczą między innymi byli prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czech Vaclav Hacel. Obecni są także marszałkowie obu izb polskiego parlamentu, wielu gości z zagranicy oraz byli opozycjoniści z Polski i innych krajów bloku komunistycznego.

Tagi: solidarność, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz