Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giżycko: obchody 1000-lecia śmierci św. Brunona zakończone

0
Podziel się:

Mszą świętą w Giżycku, zakończyły się obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Uroczytości poprzedziło 348. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, które odbyło się w piątek i w sobotę w Łomży.

W wydanym po zebraniu komunikacie biskupi podkreślili, że św. Brunon, który przybył na nasze tereny z Niemiec, jest przykładem gorliwej miłości Boga, a także wielkiej odwagi w głoszeniu Ewangelii na terenach dzisiejszej północno-wschodniej Polski. "Wraz ze św. Wojciechem i Pięcioma Braćmi Męczennikami Międzyrzeckimi stał się jednym z filarów Kościoła rodzącego się w naszej Ojczyźnie" - napisali biskupi podkreślając, że święty Brunon był darem od Boga dla naszego Kościoła, narodu i ówczesnej Europy i może on być dla nas także
- jak napisał Ojciec Święty Benedykt XVI - patronem dobrych relacji polsko-niemieckich.

W uroczystościach wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i wierni z Polski, Litwy, Niemiec, Białorusi, Rosji i Ukrainy. W obchodach milenijnych uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.

Biskupi, którzy rozpoczęli Podczas Zebrania Plenarnego w katedrze łomżyńskiej Rok Kapłański, wyrazili nadzieję, że posłuży on pogłębieniu kapłańskiej tożsamości, pomoże kapłanom w budowaniu ich wierności na wzór wierności Chrystusa oraz zachęci do modlitwy o świętość kapłanów i o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Konferencja Episkopatu Polski wyraziła też wdzięczność Ojcu Świętemu za przekształcenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Papieski Uniwersytet Jana Pawła II, dziękując też za uhonorowanie w ten sposób pamięci Jana Pawła II.

Podczas zebrania biskupi przyjęli też dokument zatytułowany "Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie". Przypominają w nim katolicką naukę wszystkim odpowiedzialnym za tę podstawową wspólnotę społeczną. Przestrzegają przed próbą zmieniania treści tak podstawowych pojęć, jak małżeństwo i rodzina. Apelują o długofalową politykę prorodzinną będącą miernikiem odpowiedzialności za Ojczyznę.

Konferencja Episkopatu przyjęła również informację o stanie prac nad nowelizacją Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce. Jak podkreślono - katecheza, od 19 lat obecna w szkole, powinna być wrażliwa na zmiany dokonujące się w systemie oświaty. "Kościół dostrzegając konieczność kontynuowania reformy oświatowej rozumie troskę wielu środowisk o jakość wykształcenia humanistycznego, w tym patriotycznego i historycznego" - czytamy w komunikacie.

Biskupi informują jednocześnie, że dla utrzymania integracji katechezy ze szkolnym nauczaniem, Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski pracuje nad koniecznymi zmianami "Podstawy Programowej".

Jedna z tych zmian dotyczy przygotowania do I Komunii Świętej: która po wprowadzeniu wcześniejszego obowiązku szkolnego, będzie nadal przyjmowana w wieku 9 lat.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)