Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Główne uroczystości dot. Porozumień Sierpniowych zakończone

0
Podziel się:

s Główne uroczystości dot. Porozumień Sierpniowych zakończone

Polska świętuje dziś 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Zakończyły one dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce. Zapoczątkowały także proces upadku komunizmu w naszym kraju i pośrednio zmiany ustrojowe w innych europejskich państwach bloku komunistycznego.
Główne uroczystości w Gdańsku dobiegły końca. Jednym z ich elementów było złożenie kwiatów przez Lecha Wałęsę przed historyczną bramą numer 2 Stoczni Gdańskiej. Były prezydent mówił dziś, że wydarzenia sprzed 33 lat były największym zwycięstwem w dziejach Polski. Ponownie powiedział, że dzisiejszy dzień powinien być świętem narodowym. Jego zdaniem to podniosłoby powagę uroczystości. To święto zasłużyło sobie na to - podkreślił.
Uroczystości rocznicowe organizowała także "Solidarność". W ich ramach odprawiono mszę świętą w gdańskim kościele świętej Brygidy. Przewodniczył jej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Podczas mszy mówił, że wielu dawnych działaczy "Solidarności" dziś zrzekło się jej ideałów i zdradziło ją. Zaznaczył, że wydarzenia sprzed 33 lat powinny być fundamentem naszego państwa. Dzisiaj jednak wielu o tym zapomniało. Metropolita powiedział, że wśród dawnych aktywistów związku są tacy, którzy przepraszali za "Solidarność" oraz tacy, którzy dziś nie chcą pamiętać, że to dzięki "Solidarności" weszli na salony. "Teraz głosują za niepracowniczymi ustawami" - mówił hierarcha.
Uczestnicy mszy, wśród nich szef związku Piotr Duda, przeszli po jej odprawieniu do sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie odbyła się konferencja. Robotnicy protestujący w '80 i '88 roku zostali zdradzeni przez dawnych kolegów, którzy teraz są u władzy - powiedział. Szef "Solidarności" dodał też, że wiele postulatów - jak te dotyczące niezależnych związków, służby zdrowia czy dostępności do przedszkoli - do dziś nie zostało zrealizowanych. Jego zdaniem, obecne władze nie dbają o Polaków. Pokazują to takie problemy jak umowy cywilnoprawne, płaca minimalna i podwyższenie wieku emerytalnego. Dlatego we wrześniu związki zawodowe będą strajkowały w Warszawie.
W 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent wręczył w Warszawie odznaczenia państwowe uczestnikom wydarzeń z 1980 roku. Bronisław Komorowski podziękował im za odwagę i poświęcenie. Nawiązując do wydarzeń sprzed 33 lat, mówił, że dziś także powinniśmy postawić 21 postulatów wobec państwa - już nie wrogiego, ale naszego. Prezydent zaznaczył, że byłyby one inne niż kiedyś.
Uroczystości dotyczące rocznicy Porozumień Sierpniowych odbyły się także w Radomiu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz złożyła kwiaty przed Pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych. Waśnie w tym mieście, w czerwcu 1976 roku protestujący robotnicy zmusili władzę do wycofania się z drastycznych podwyżek cen żywości. Zdaniem Ewy Kopacz to był początek wolności. Mówiła, że dzięki tamtym wydarzeniom dzisiaj żyjemy w takim kraju, w jakim żyjemy. Możemy głośno i odważnie mówić o swoich poglądach i światopoglądzie, nie mamy cenzury. Marszałek Sejmu dodała, że zawdzięczamy to ludziom, którzy walczyli i zapłacili straszną cenę. Dlatego zasługują na pamięć - zaznaczyła.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)