Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gorzkie żale" na Placu Defilad w Warszawie ku czci Jana Pawła II

0
Podziel się:

Przed Pałacem Kulturyi Nauki rozpoczęło się wielkie multimedialne widowisko inspirowane nabożeństwem "Gorzkich Żali". W oratorium bierze udział czterystu artystów, w tym stuosobowa orkiestra i wielki chór.

Nad scena, za którą rysuje się masywna sylwetka Pałacu Kultury zawisł wielki krzyż, poniżej Pieta. Na proscenium ponadnaturalnej wielkości Chrystus Umęczony Ecce Homo w czerwonym płaszczu i koronie z ciernia. Rzeźby ludowe, proste i wyraziste odwołują się do głębokich, dla wszystkich zrozumiałych emocji, tak jak samo nabożeństwo "Gorzkich Żali" ustanowione równo 300 lat temu w warszawskim kościele Świętego Krzyża. Nabożeństwo miało być zrozumiałe dla prostych ludzi nie znających łaciny, ale pełnych współczucia dla cierpienia.
Ustawienie rzeźb zmienia się - nieporuszony pozostanie Chrystus wiszący poziomo na krzyżu oraz Oko Opatrzności górujące nad sceną.
Pełne efektów specjalnych widowisko jest transmitowane i mogą je oglądać wszyscy, także ci zgromadzeni na placu Piłsudskiego, gdzie powstaje wielki krzyż ze zniczy.
Momentem kulminacyjnym będzie godzina śmierci Jana Pawła II - 21:37. Modlitwę w intencji papieża-Polaka pod Pałacem Kultury i Nauki poprowadzi kardynał Józef Glemp. A potem zapadnie cisza...

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)