Notowania

wiadomości
28.06.2011 16:31

Grecja-sytuacja-opis

W Atenach parlament oblężony przez demonstrantów debatuje nad planem oszczędnościowym. Wobec protestujących, którzy rzucali w policję kamieniami, użyto gazu łzawiącego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wcześniej manifestanci przemaszerowali przez miasto wznosząc okrzyki, grając na bębnach i niosąc transparenty przeciwko planom oszczędnościowym. W centrum Aten rozlokowano 5 tysięcy policjantów.
Grecja jest sparaliżowana przez rozpoczęty dziś 48 godzinny strajk generalny. Na kilka godzin zamknięto lotniska, wiele lotów jest opóźnionych, pociągi, autobusy i promy kursują nieregularnie. Jedynym publicznym środkiem transportu bez problemów działającym w Atenach jest metro. Strajkuje też służba zdrowia, dziennikarze, a nawet zatrudnieni w państwowym teatrze aktorzy.
Kryzysowy plan oszczędnościowy przeciw któremu od kilku tygodni burzą się Grecy ma przynieść 28 miliardów euro oszczędności i kolejne 50 miliardów euro z prywatyzacji. Przyjęcia okrojonego o prawie 30 miliardów euro projektu budżetu na lata 2012 - 2015 bezwarunkowo żąda Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To warunek do wypłacenia Atenom kolejnej transzy kredytu w wysokości 12 miliardów euro.
Dziś Komisja Europejska zaapelowała do greckich posłów, by zatwierdzili program drakońskich oszczędności, bo tylko wtedy Ateny mogą otrzymać międzynarodową pomoc finansową i uniknąć bankructwa. Oświadczenie w tej sprawie opublikował unijny komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn.
Premier Jeorgios Papandreu ostrzegł ,że nie przyjęcie planu spowoduje, że za kilka dni skarb państwa będzie pusty. Jednak wynik głosowania jest niepewny. Przywódca opozycji Antonis Samaras powiedział dziś , że sposób myślenia, który stoi za planem oszczędnościowym jest błędny ."Aby pobudzić gospodarkę trzeba obniżyć a nie podwyższyć podatki" - stwierdził Samaras. Z sondaży wynika, że planom oszczędnościowym rządu sprzeciwia się ponad dwie trzecie Greków.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz