Notowania

wiadomości
09.02.2012 16:04

Grecja - oszczędności - KE i EBC

Liderzy partii wspierających grecki rząd osiągnęli porozumienie w sprawie przyjęcia planu oszczędnościowego, co jest warunkiem przyznania międzynarodowej pomocy finansowej. O porozumieniu poinformował premier Grecji Lukas Papademos, który rozmawiał na ten temat z szefem Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi ostrożnie przyjął te informacje, podobnie jak Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zarówno szef EBC jak i przedstawiciele Komisji mówią, że nie znają szczegółów porozumienia, dlatego powstrzymują się od jednoznacznych komentarzy. Rzecznik Komisji Europejskiej Amadeu Tardio odsyła do wieczornego spotkania ministrów finansów strefy euro w Brukseli. "Nie będziemy komentować informacji napływających z Grecji, dopóki ministrowie eurolandu nie zapoznają się ze szczegółami planu oszczędnościowego. Do nich należy ocena planu i decyzja w sprawie przyznania pomocy finansowej" - dodał rzecznik.
By otrzymać międzynarodowe wsparcie Grecja musiała się zobowiązać do kolejnych oszczędności, które w ramach nowego planu mają przynieść ponad 3 miliardy euro. Już w nocy greccy politycy porozumieli się w sprawie obniżenia płacy minimalnej o prawie 20 procent, redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym i cięć wydatków w opiece zdrowotnej. Ostatnią kwestią do wynegocjowania były przywileje emerytalne. I jeśli wierzyć doniesieniom z Aten, zostały one zaakceptowane. To pozwoli prywatnym wierzycielom greckich obligacji ogłosić oficjalnie, że zgadzają się na umorzenie części zadłużenia. A to z kolei otwiera drogę do uruchomienia kolejnej transzy pożyczki i zatwierdzenia drugiego pakietu pomocowego w wysokości 130 miliardów euro. Ale ostateczna decyzja należy do ministrów finansów eurogrupy.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz