Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja - UE - eksperci

0
Podziel się:

Po kilku miesiącach przerwy do Grecji powrócą jutro unijni eksperci, by ocenić realizowane reformy. Od nich uzależniona jest wypłata kolejnych pożyczek. Misja ekspertów została przerwana w związku z kryzysem politycznym w Grecji. Rzecznik Komisji Europejskiej Simon O'Connor powiedział Polskiemu Radiu, że wstępna misja będzie krótka, zaledwie kilkudniowa. " Jej celem jest ocena wdrażanego programu oszczędnościowego. Chodzi o rozmowę z nowym rządem i ustalenie co do tej pory zostało zrobione, a co jeszcze pozostaje do nadrobienia w realizowanych reformach, uzgodnionych w drugim pakiecie pomocowym. Innymi słowy, chodzi o zbadanie gruntu i poznanie nowych władz" - dodał rzecznik Komisji.

Wyniki misji unijni eksperci mają przedstawić w poniedziałek, na spotkaniu ministrów finansów strefy euro. Kolejna, dłuższa misja, planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Nieoficjalnie mówi się, że Bruksela ma wątpliwości co do postępów Grecji. Słychać komentarze, że z powodu braku rządu, a potem kampanii wyborczych przed organizowanymi dwukrotnie wyborami parlamentarnymi, jest wiele zaległości jeśli chodzi o wdrażane reformy. Co więcej, prasa donosiła ostatnio, że Ateny nie wywiązały się z wcześniejszych uzgodnień z 2010 roku. Zamiast ograniczać zatrudnienie w administracji, miała przyjąć do pracy prawie 70 tysięcy nowych urzędników. Grecki rząd zdementował te doniesienia, a Komisja Europejska się nie wypowiada. "Nie komentuję tego. Widziałem różne doniesienia. Po to wysyłamy misję, by przeanalizować sytuację na miejscu" - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Komisji.
Mimo nienajlepszej atmosfery, Ateny wciąż mają nadzieję, że podczas unijnej misji eksperckiej, wynegocjują łagodniejsze warunki planu oszczędnościowego. Greckie władze chcą między innymi wydłużenia z roku do dwóch lat wypłat świadczeń dla bezrobotnych, a zwolnienia w administracji zamierzają zrealizować nie w dwa lata, a w kilka. Wcześniej, unijni urzędnicy mówili nieoficjalnie, że Grecja mogłaby dostać więcej czasu na redukcję nadmiernego deficytu, niższe byłoby oprocentowanie pożyczek, co nie obciążałoby tak budżetu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)