Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Greenpeace alarmuje - supermarkety sprzedają zagrożone gatunki ryb

0
Podziel się:

Greenpeace alarmuje, że niektóre duże sieci handlowe sprzedają gatunki morskie zagrożone wyginięciem lub takie, których połów wiąże się z niszczeniem morskich ekosystemów. Raport w tej sprawie przedstawiono podczas konferencji w Warszawie. Greenpeace Polska prowadzi kampanię przeciwko rabunkowemu- zdaniem organizacji- korzystaniu z zasobów morskich.

Zagrożone wyginięciem są m.in. węgorz europejski, halibut atlantycki czy tuńczyk błękitnopłetwy, a mimo to te gatunki znajdują się na sklepowych półkach. Ponadto oznakowanie produktów rybnych- zdaniem Greenpeace - jest niewystarczające lub nawet wprowadza w błąd konsumentów. Tak się dzieje np. z tuńczykiem, którego gatunków jest kilkanaście, ale w sprzedaży występuje jako jeden. Tymczasem tuńczyk w puszcze w promocyjnej cenie za kilka złotych nie należy do gatunków zagrożonych w przeciwieństwie do błękitnopłetwego, który kosztuje tyle co Porsche.

Problem z uzyskaniem szczegółowej wiedzy na temat pochodzenia produktów rybnych mają nie tylko "zwykli" konsumenci ale także restauratorzy, którzy chcą zachować się odpowiedzialnie i serwować w swoich lokalach dania z produktów, które zostały pozyskane bez strat dla środowiska.

Ranking dotyczący pozyskiwania ryb Greenpeace opracował po raz drugi. ęłęóPierwszy- z września 2008 roku- wykazał wśród polskich detalistów brak odpowiedzialnych strategii pozyskiwania produktów rybnych. Przez 2 lata Greenpeace prowadził rozmowy z przedstawicielami wszystkich 9ocenianych sieci. Na dzisiejszej konferencji zaprezentowano postępy lub ich brak, jakie detaliści poczynili w ciągu tego czasu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.