Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Haga-Trybunał-Libia-śledztwo

0
Podziel się

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze powołał zespół, który zbada, czy jest podstawa do wszczęcia formalnego śledztwa w sprawie krwawego stłumienia antyrządowych demonstracji w Libii. Poinformował o tym główny prokurator Trybunału.

bEguuzGt

Luis Moreno-Ocampo dodał, że decyzja o tym, czy wszczęte zostanie formalne śledztwo przeciwko osobom odpowiedzialnym za śmierć cywilów w Libii, powinna zapaść w ciągu kilku dni. Wyjaśnił, że obecnie wstępny zespół śledczy prowadzi konsultacje z przedstawicielami libijskich władz, aby ustalić, przeciwko komu powinno toczyć się postępowanie. Moreno-Ocampo przyznał, że jest poważne podejrzenie, iż w Libii mogą być popełniane zbrodnie przeciwko ludzkości, bo atakowani są cywile. "Jeśli się to potwierdzi, to wninni muszą za to odpowiedzieć" - podkreślił prokurator.
Jego reakcja jest odpowiedzią na prośbę Rady Bezpieczeństwa ONZ, która w sobotę zleciła Trybunałowi zbadanie, czy w Libii dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości. Międzynarodowy Trybunał Karny to stały sąd międzynarodowy, powołany do sądzenia osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni po 1 lipca 2002 roku. Jego siedzibą jest Haga.

bEguuzGW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)