Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Historia - Polskie Państwo Podziemne - rocznica

0
Podziel się:

Funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową - podkreślał marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna

w Warszawie, gdzie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające 72. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Państwa Podziemnego niedaleko gmachu parlamentu.
Schetyna zwrócił uwagę, że dzięki działalności państwa podziemnego późniejsze pokolenia miały z czego czerpać wzory. Łatwiej było po 45 roku - gdy nastała kolejna okupacja - w ukryciu tworzyć nowe struktury państwowe, łatwiej było również po wydarzeniach z grudnia 1970 roku a później po wprowadzeniu stanu wojennego - tłumaczył marszałek Sejmu.
Grzegorz Schetyna podkreślił, że historia działalności ruchu oporu i postawy ludzi, którzy w nim działali, powinny być też lekcją dla współczesnych pokoleń. Powinny również - jak dodał marszałek - być lekcją dla kolejnych rządów i parlamentarzystów. Schetyna podkreślił, że trzeba kultywować pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę a nie doczekali tego. Marszałek dodał też, że wierzy, iż nowi parlamentarzyści wybrani w październikowych wyborach, będą zatrzymywać się przy pomniku Państwa Podziemnego i oddawać hołd bohaterom i twórcom ruchu oporu.
O konieczności kultywowania tradycji, jakim hołdowało Państwo Podziemne, mówił również prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Oleksiak. Prezes podkreślił, że na solidarne działanie w imię dobra ojczyzny, powinny się również zdobyć współczesne elity polityczne. Oleksiak pytał w czasie uroczystości, czy na wspólne działanie w imię dobra ojczyzny stać nas - jako naród - tylko w czasach, kiedy jest realne zagrożenie utraty wolności. Mówił też, że pokolenie weteranów uważa, iż w każdych czasach są zagrożenia dla funkcjonowania państwa i powinno się dążyć do solidarnego działania, z merytoryczną i konstruktywną debatą. Wszystkiemu powinien przyświecać cel nadrzędny - stworzenie ojczyzny czystej jak łza - mówił przed pomnikiem Państwa Podziemnego prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.
27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu. Organizację powołał generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski z pełnomocnictwa Naczelnego Wodza.
Nazwa "Polskie Państwo Podziemne", zaczęła funkcjonować dopiero pod koniec 1943 roku.
Tajne struktury ruchu oporu obejmowały działania zbrojne prowadzone przez Armię Krajową, która pod koniec 1942 roku liczyła około 200 tysięcy żołnierzy. Była to największa armia podziemna wśród tajnych formacji wojskowych działających wówczas w Europie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)