Historyczny wyczyn Przygońskiego

0

Francuz Cyril Despres wygrał Rajd Dakar w kategorii motocyklistów. Na ósmym miejscu Rajd ukończył Jakub Przygoński.
Ostatni etap, z San Rafael do Buenos Aires o długości 707 kilometrów, w tym 206 kilometrów odcinka specjalnego, wygrał Portugalczyk Ruben Faria. Przygoński minął metę na 14. pozycji, Jacek Czachor zajął 19. miejsce, a Marek Dąbrowski był 21. W klasyfikacji generalnej Czachor zajął 16. pozycję, a Dąbrowski 24.
Ósme miejsce Przygońskiego to historyczny wyczyn polskiego motocyklisty w Rajdzie Dakar. Polak przed Rajdem za cel stawiał sobie poprawienie dziewiątej pozycji Dąbrowskiego sprzed siedmiu lat. Od tamtej pory to była najlepsze miejsce polskiego motocyklisty w Dakarze. Zadanie wykonał mimo kłopotów z motocyklem na trzecim etapie, gdy stracił ponad godzinę.
Czachor natomiast po raz dziesiąty startował w Dakarze i za każdym razem dojeżdżał do mety, co jest ewenementem. To najstarszy i najbardziej doświadczony zawodnik w światowej czołówce.
Na ostatnim etapie znakomicie spisał się jadący quadem Rafał Sonik. Polak był najszybszy na mecie, wyprzedzając Francuza Christophe'a Declercka i Argentyńczyka Sebastiana Halperna. Zwycięstwo to nie poprowiło jednak jego pozycji w klasyfikacji generalnej - Sonik ukończył Rajd na piątym miejscu, a wygrał Argentyńczyk Marcos Patronelli.
Wśród kierowców samochodowych zwycięzcą Rajdu Dakar został Hiszpan Carlos Sainz, który dzisiaj zajął drugie miejsce. Ostatni etap wygrał Katarczyk Nasser Saleh Al-Attiyah, który w klasyfikacji generalnej zajął zajął drugie miejsce. Na trzecim miejscu Rajd ukończył Mark Miller.