Notowania

wiadomości
19.10.2011 19:38

Hiszpania - Bruksela - korytarz śródziemnomorski

W Hiszpanii postanie tzw. "korytarz śródziemnomorski" - linia kolejowa dla pociągów towarowych, która połączy Algesiras (czyt.alhesiras) - port najbardziej wysunięty na południe Europy z resztą kontynentu. Linia będzie liczyła 1300 km i przebiegnie wzdłóż wybrzeża Morza Śródziemnego. Budowę wyceniono na 51 miliardów euro. Piątą część inwestycji pokryje Bruksela.

Podziel się
Dodaj komentarz

Teraz kontenery z towarami, które dopływają do portów Andaluzji, Walencji czy Katalonii są transportowane do innych krajów Europy TIR-ami. Dzięki "korytarzowi śródziemnomorskiemu" będą docierały koleją: taniej, bezpieczniej i czyściej, bo samochody ciężarowe zanieczyszczają powietrze bardziej, niż osobowe. Do tego z linii kolejowej będą korzystały też firmy z Maroka czy Algierii.
"Wystarczy spojrzeć na rozwój przemysłowy północnego Maroka. Wymiana z tym krajem rosnie z roku na rok." - argumentuje Jose Garbancho w Algeciras.
Budowa potrwa do 2020 roku. Kolejną inwestycją ma być linia kolejowa biegnąca z Portugalii do Francji wzdłuż wybrzeża Morza Kantabryjskiego.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz