Notowania

wiadomości
11.07.2011 19:17

Hiszpania - Walencja -przeszczep obu nóg

W Walencji, hiszpańskim mieście nad Morzem Śródziemnym, dokonano dziś pierwszego na świecie przeszczepu obu nóg. Pacjentem był młody chłopak, który nie mógł nosić protez, zespołem chirurgów kierował dr Pedro Cavadas (czyt. kabadas), który dwa lata temu przeszczepił twarz a wcześniej dłonie i ramiona. Operacja trwała 5 godzin i zakończyła się sukcesem.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Hiszpanii mówi się o nim "doktor - nadzieja", bo wielu ludziom przywrócił chęci do życia. Dzisiejsza operacja daje nadzieję tym, którzy stracili nogi a nie mogą używać protez. Pacjent, któremu dokonano przeszczepu miał odcięte nogi powyżej kolan. Stracił też niemal całe mięśnie ud i nie mógł używać protez. Zgoda na operację zapadła rok temu. Przez dwanaście miesięcy lekarze przygotowywali pacjenta i szukali dawcy.
"Nie chodzi o dokonanie pierwszej operacji, ani najsłynniejszej tylko o rozpoczęcie nowej terapii, która może pomóc wielu ludziom" - podkreślał dr Cavadas. Jak co roku, wkrótce doktor wyjedzie do Kenii, gdzie za darmo operuje dzieci, które straciły ręce i nogi od wybuchów min.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz