Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 09:40

Hiszpania W wyborach w Katalonii przegrały idee niepodległościowe

Podziel się
Dodaj komentarz

Hiszpania-Katalonia-wybory-rezultaty

Rezultaty wyborów parlamentarnych w Katalonii nie potwierdziły niepodległościowych dążeń prowincji. Centroprawicowa Convergencia i Unió (konwerżensja i unio - z akcentem na "o") - partia, która zapowiedziała uniezależnienie Katalonii od Hiszpanii - straciła 12 deputowanych. W wyborach uczestniczyło 70 procent uprawnionych.
Tak jak to zapowiadał Artur Mas, dotychczasowy lider katalońskiego rządu, dzisiaj Katalonia rozpoczyna nowy rozdział. Jednak nie jest on taki, na jaki liczyła Convergencia. Ugrupowanie wprawdzie wygrało, ale od większości parlamentarnej dzieli je 20 miejsc. Dlatego Mas przyznał, że sam nie jest w stanie pokierować prowincją i zaapelował do pozostałych partii o odpowiedzialność.
"Pokierujemy rządem, ale potrzebujemy wsparcia. I to nie tylko podczas głosowań w parlamencie, ale każdego dnia, w podejmowaniu zwykłych decyzji" - powiedział Artur Mas.
Podczas trwającego od czterech lat kryzysu, dla większości głosujących ważniejsze od idei niepodległościowych były obietnice walki z bezrobociem, korupcją czy eksmisjami z mieszkań. Większe poparcie zdobyły wszystkie ugrupowania, które włączyły te problemy do programów wyborczych.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz