Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prasa
16.06.2007 11:00

Hiszpańska prasa o rozmowach Jarosława Kaczyńskiego i Jose Zapatero

Dzisiejsza prasa hiszpańska pisze, że premier Jose Luis Rodriguez Zapatero nie zdołał przekonać polskiego rządu do swojej opinii na temat nowej konstytucji europejskiej. Dwa najważniejsze dzienniki "ABC" i "El Pais" podkreślają, że Polska nie jest skłonna do kompromisu w dyskusji o zasadach podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wpływowy prawicowy dziennik "ABC" pisze, że Jarosław Kaczyński uznał za niestosowne propozycje uzależnienia opinii Polski od pewnych koncesji, m.in. przedłużenia obowiązywania Traktatu Nicejskiego o kolejne pięć lat.
Z kolei umiarkowany prorządowy dziennik "El Pais" pisze, że Zapatero chciał wpłynąć na postawę polskiego szefa rządu wspominając o możliwości wprowadzenia do nowej konstytucji zasad solidarności w budowie systemu bezpieczeństwa energetycznego Europy. Miałyby one zapobiec m.in. groźbie odcięcia Polski od dostaw rosyjskiej ropy naftowej. Premier Hiszpanii wspomiał też o możliwości ułatwień dla Polaków pracujących w Niemczech i możliwości budowy szybkiej kolei na trasie Warszawa - Berlin. Propozycje te, jak podkreśla dziennik, premier Kaczyński odrzucił.
Obydwa dzienniki podkreślają komentarz premiera Zapatero po wizycie w Warszawie, że jeśli Polska zdoła przekonać partnerów z UE, o potrzebie dyskusji na temat zmian w zasadach głosowania, Hiszpania również będzie szukać możliwości by wzmocnić swoją pozycję.

Tagi: prasa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz