Notowania

wybory
14.05.2009 08:50

Indie: Nieoficjalne: Kongres Narodowy wygrał wybory powszechne

Indyjskie wybory powszechne wygrał z minimalną przewagą Indyjski Kongres Narodowy. Tak wynika z nieoficjalnych wyników publikowanych przez indyjskie media. Na drugim miejscu znalazła się uważana za nacjonalistyczną Indyjska Partia Ludowa, na trzecim - blok ugrupowań lewicowych. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w sobotę. Już dzisiaj wiadomo jednak, że Indyjski Kongres Narodowy Sonii Gandhi, aby utworzyć gabinet będzie musiał przystać na daleko idące ustępstwa wobec przyszłych koalicjantów. Politolog i publicysta Nanda Kishor Trikha uważa, że ugrupowania, które nie chcą dominacji Indyjskiej Partii Ludowej muszą wspierać Kongres Narodowy. Jednocześnie nie zamierzają one dopuścić, by premierem został przedstawiciel tej partii. Dlatego - według analityka - jest możliwość, że gabinetem pokieruje polityk spoza Partii Kongresowej, wywodzący się z partii koalicyjnej.

Zdaniem ekspertów, byłaby to nowość na scenie politycznej, którą od lat kierowali przedstawiciele którejś z wielkich partii ogólnoindyjskich. Część komentatorów uważa, że nowy gabinet nie przetrwa całej kadencji i konieczne będą przedterminowe wybory.

Tagi: wybory, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz