Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Infolinia - abolicja dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Dużą popularnością cieszy się wśród cudzoziemców program abolicji dla nielegalnych imigrantów. Na infolinię Urzędu Do Spraw Cudzoziemców codziennie dzwoni kilkadziesiąt osób. Abolicja wejdzie w życie od nowego roku.

Rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota tłumaczy w rozmowie z IAR, że najwięcej telefonuje Wietnamczyków i obywateli z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Pytają przede wszystkim o formalności potrzebne do skorzystania z abolicji dla cudzoziemców. Telefon 22-60-175-25 obsługiwany w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim.
Tegoroczna abolicja pozwala na legalny pobyt i pracę aż przez dwa lata. To daje dużą szansę osobom nielegalnie przebywającym w Polsce. Ewa Piechota wyjaśnia, że uregulowanie swojej sytuacji, w tym posiadanie legalnego zatrudnienia jest jednym z warunków pozwolenia stałego pobytu.
Urząd liczy, że z abolicji skorzysta nawet 5 tysięcy osób dwa razy więcej niż w obu poprzednich akcjach . Według różnych szacunków w Polsce nielegalnie przebywa od 50 tysięcy do pół miliona osób.
Nowe przepisy abolicyjne umożliwią od 1 stycznia przyszłego roku cudzoziemcom nielegalnie przebywającym w naszym kraju zalegalizowanie pobytu. Ustawa przewiduje legalizację pobytu cudzoziemca w sytuacji gdy przebywa on w Polsce co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Jednocześnie pobyt ten powinien być nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy.

O zalegalizowanie pobytu w ramach abolicji będą mogli wystąpić także cudzoziemcy, którym przed 1 stycznia 2010 roku wydano ostateczną decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy i orzeczono o ich wydaleniu. Wymogiem uzyskania przez takich cudzoziemców zezwolenia będzie ich nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 r. W tym przypadku również pobyt powinien być nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy.
Ustawa abolicyjna pozwala także zalegalizować pobyt tym, wobec których 1 stycznia 2010 r. toczyło się postępowanie o nadanie statusu uchodźcy i zostało ono wszczęte w związku ze złożeniem kolejnego wniosku w tej sprawie.
Zezwolenie na zamieszkanie w naszym kraju wydawane będzie na 2 lata. W trakcie takiego pobytu cudzoziemiec będzie mógł się zatrudnić na podstawie umowy o pracę bez specjalnego zezwolenia. W ustawie odstąpiono od warunku posiadania wystarczających środków pieniężnych na utrzymanie. Wniosek o udzielenie zezwolenia na czas oznaczony trzeba będzie złożyć w ciągu 6 miesięcy od daty obowiązywania ustawy.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)