Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN-bez siedziby

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej będzie musiał opuścić swoją główną siedzibę w Warszawie. Firma RUCH S.A. sprzedała bowiem innej firmie budynek przy ulicy Towarowej - dotychczasową centralę IPN. W związku z transakcją niemożliwe stało się kupno siedziby przez Skarb Państwa.

W przypadku nierozwiązania tej sytuacji w najbliższym czasie, realne jest niebezpieczeństwo całkowitego sparaliżowania pracy IPN - czytamy w komunikacie rzecznika Instytutu. W najbliższym czasie IPN przygotuje raport przedstawiający losy swojej siedziby. Zostanie on przekazany prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, a także przewodniczącym odpowiednich komisji Sejmu i Senatu.
W wyniku porozumienia sprzed 12 lat między Skarbem Państwa a firmą RUCH S.A., w której do 2010 roku większość udziałów miał Skarb Państwa, RUCH miał dostać nieruchomość zamienną. Jednak porozumienie to nie zostało zrealizowane przez Skarb Państwa do 2012 roku, gdy zostało wypowiedziane przez firmę RUCH SA. Spółka przedstawiła Skarbowi Państwa ofertę zakupu siedziby IPN za kwotę 30 milionów złotych. IPN nie był w stanie zakupić tej nieruchomości z własnych środków.
W lutym prezes IPN wystąpił do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa, z przeznaczeniem na zakup nieruchomości przy ulicy Towarowej. Na prośbę resortu IPN uzyskał od RUCH S.A. zgodę na rozłożenie płatności na dwa lata, a także zadeklarował możliwość wydatkowania 5 milionów złotych z własnego budżetu. Mimo to, przez ponad 4 miesiące nie wpłynęła odpowiedź ministra finansów na wniosek prezesa IPN. Dopiero po kilkakrotnych interwencjach u premiera, 5 lipca ministerstwo finansów poinformowało, że ewentualne środki na wykup budynku mogą pojawić się w drugim półroczu - w razie niewykorzystania ich przez innych dysponentów.
26 czerwca spółka RUCH S.A. złożyła pozew o zasądzenie od Instytutu Pamięci Narodowej, czyli de facto Skarbu Państwa, kwoty ponad 41,5 miliona złotych tytułem wynagrodzenia za korzystanie przez IPN z nieruchomości przy ulicy Towarowej w okresie od maja 2002 do maja 2012 roku, wraz z ustawowymi odsetkami. Pozew ten jest też konsekwencją niezrealizowania przez Skarb Państwa porozumienia z 5 października 2000 roku, a także nieuwzględnienia przez ministra finansów wniosku o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)