Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IPN - nie będzie konkursu

0
Podziel się

Kolegium IPN nie dopuściło żadnego z kandydatów zgłoszonych na prezesa IPN do udziału w drugim etapie konkursu. Nie spełnili oni kryteriów formalnych - czytamy w komunikacie Instytutu. Kolegium zdecydowało w odpowiedniej uchwale, że uznaje konkurs za zakończony, bez wyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa.

bEhQwWZN

27 maja wchodzi w życie nowelizacja ustawy o IPN. Jak poinformowano, w związku z tym, Kolegium rezygnuje z ogłoszenia kolejnego konkursu, pomimo że tak jak poprzedni, posiadałby on moc prawną, gdyby został rozpoczęty przed wejściem w życie nowelizacji ustawy.

Kolegium podkreśla, że ubolewa nad faktem małej liczby zgłoszeń konkursowych. W jego ocenie, przyczyną tego stanu jest fakt, iż w mediach dominowała informacja, że ogłoszony konkurs po wejściu w życie nowelizacji ustawy stawał się bezprzedmiotowy. Wpływ na tę sytuację - jak czytamy - miały tez sugestie niektórych polityków, że w przypadku zgłoszenia przez Kolegium kandydata na funkcję prezesa IPN, jego kandydatura nie będzie głosowana w Sejmie.

" Kolegium wyraża przekonanie, że ogłoszenie konkursu na stanowisko prezesa IPN było zarówno z merytorycznego, jak i prawnego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem sytuacji powstałej po tragicznej śmierci profesora Janusza Kurtyki. Szkoda, że politycy nie wykorzystali szansy, jaką stwarzał konkurs, wybierając wariant pozakonkursowego wskazania p.o. prezesa IPN przez Marszałka Sejmu. " - czytamy w komunikacie.

bEhQwWZP

Stanowisko Kolegium zostało przyjęte 8 głosami przy dwóch głosach sprzeciwu.

bEhQwXaq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)