Notowania

wiadomości
14.08.2011 09:29

IPN - ofiary totalitaryzmu - upamiętnienie

Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, organizuje konferencję upamiętniającą ofiary reżimów totalitarnych. Konferencja odbędzie się w Warszawie 23 sierpnia w Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Będą to pierwsze obchody po uchwaleniu przez Parlament Europejski tego dnia w 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wyjaśnia, że konferencja ma służyć uświadomieniu, że problem ofiar totalitaryzmu jest wciąż aktualny ponieważ ofiary systemów wciąż żyją wśród nas.
Łukasz Kamiński podkreśla, że nieprzypadkowo Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych przypada właśnie 23 sierpnia. Właśnie tego dnia w 1939 roku zawarty został układ Ribbentrop - Mołotow, który był paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Faktycznie jednak zgodnie z załącznikiem pakt zakładał rozbiór terytoriów lub rozporządzenie niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii przez ZSRR i III Rzeszę.
Prezes IPN podkreśla, że Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych ma właśnie przypominać ten bezwzględny akt i jego konsekwencje.
W spotkaniu będą uczestniczyć ministrowie sprawiedliwości krajów europejskich oraz szefowie europejskich instytutów zajmujących się problematyką totalitaryzmu. Swój udział zapowiedział również przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Program spotkania przewiduje dyskusję o doświadczeniach poszczególnych państw w zakresie przezwyciężania dziedzictwa reżimów totalitarnych oraz wymianę poglądów na temat działań mających na celu podtrzymanie pamięci ofiar tych reżimów.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz