Notowania

wyniki
15.06.2009 13:41

Iran: dochodzenie w sprawie wyników wyborów prezydenckich

Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei nakazał rozpoczęcie dochodzenia w sprawie wyników wyborów prezydenckich. W piątkowym głosowaniu 62 procent poparcia zdobył Mahmud Ahmadineżad, a zaledwie 33 procent jego najgroźniejszy rywal, Mir Husejn Mousawi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opozycja, która popierała Mousawiego twierdzi, że wybory zostały sfałszowane. Również eksperci przypuszczają, że mogło dojść do nieprawidłowości, bo różnica w poparciu obu kandydatów jest zbyt duża.

Afszin Molawi z Fundacji Nowej Ameryki mówi, że gołym okiem widać kilka ewidentnych śladów fałszerstw wyborczych. "Według tych wyników. Ahmadineżad wygrał nawet w takich prowincjach jak Tabriz czy Azerbejdżan z których wywodzi się Mousawi. To jest niewyobrażalne. To tak jakby Barack Obama wygrał w Teksasie, a George Bush w Illinois" - powiedział Molawi.

Niezadowolona z wyników wyborów irańska opozycja od soboty demonstruje w centrum Teheranu. Według doniesień agencji, dzisiaj na ulice irańskiej stolicy wyszło około 300 osób. Reuters poinformował, że doszło do starć ze zwolennikami Ahmadineżada, którzy przyjechali na motocyklach.

W dotychczasowych zamieszkach zginęły 3 osoby. Policja aresztowała też około stu polityków opozycji.

Tagi: wyniki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz