Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
20.03.2009 19:32

Iran: Nikt nie powstrzyma programu nuklearnego

Zachód zabrnął w ślepą uliczkę - mówi prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Irański przywódca duchowy zapewnił, że światowe potęgi nie będą w stanie powstrzymać programu nuklearnego rozpoczętego przez Teheran. Ajatollah Ali Chamenei przemawiał z okazji święta Noruz, irańskiego Nowego Roku. Podczas wystąpienia nie odniósł się do amerykańskiej propozycji _ nowego początku _.

Ali Chamanei oświadczył, że przeprowadzone w zeszłym miesiącu próby w elektrowni atomowej w Buszarze to ważny postęp. _ - Nasi naukowcy przekonali cały świat, że irański program atomowy nie może być zablokowany _ - dodał ajatollah. Prezydent Mahmud Ahmadineżad stwierdził z kolei, że Zachód zabrnął w ślepą uliczkę.

Irańscy przywódcy nie skomentowali amerykańskiej oferty _ nowego początku _. Wcześniej zrobił to za nich rzecznik prezydenta. Ali Akbar Dżawanfekr pozytywnie przyjął propozycję Waszyngtonu. Zażądał przy tym _ konkretnych działań _, dzięki którym Amerykanie naprawią popełnione do tej pory błędy.

Prezydent Barack Obama, w przemówieniu opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu zapewnił, że chce bezpośrednio rozmawiać z Irańczykami i wyjaśnić sporne kwestie. Stany Zjednoczone chcą, aby Iran zajął należne miejsce w międzynarodowej społeczności. Chcemy aby nasze wzajemne relacje były oparte na szacunku" - mówił prezydent.

Stany Zjednoczone przypuszczają, że Iran dąży do stworzenia bomby jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Twierdzi, że chce produkowac energię w celach pokojowych.

Tagi: iran, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz