Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irlandia
17.03.2009 08:27

Irlandia świetuje dzień świętego Patryka

Dziś przypada największe irlandzkie święto - dzień świętego Patryka, patrona wyspy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziś przypada największe irlandzkie święto - dzień świętego Patryka, patrona wyspy. Z tej okazji posyła się kartki, śpiewa irlandzkie piosenki, organizuje festyny i parady, a do jutra rana płynąć będą strumienie whisky i Guinessa.

Święto jest irlandzkie, choć sam święty był Walijczykiem. Porwany w dzieciństwie w niewolę do Irlandii, Patryk zbiegł, zdobył solidne wykształcenie religijne i wrócił na wyspę z misją, by ją nawrócić. Dzień świętego Patryka upamiętnia jego śmierć 17 marca 461 roku.

Jak co roku tradycyjne parady odbędą się w Irlandii, ale nie tylko, bo na całych Wyspach Brytyjskich, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Chile i Argentynie - wszędzie tam, gdzie zawędrowała irlandzka diaspora.

Święto jest obchodzone także przez inne nacje, ale nie wszyscy są z tego powodu szczęśliwi. Irlandzki dziennikarz Eamon Forde pisze w londyńskim Timesie, że dzień ten przeobraził się w międzynarodowy festiwal picia alkoholu, a irlandzkie symbole obrosły kiczem. Eamon Forde krytykuje też tak zwane _ irlandzkie puby _, które - jego zdaniem - w niczym nie przypominają tych prawdziwych.

Tagi: irlandia, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz