Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izreal - Arabowie - święto "Nakba"

0
Podziel się

Izraelscy Arabowie obchodzą Nakbę, czyli święto upamiętniające narodową "katastrofę". Po ogłoszeniu przez Izrael niepodległości w maju 1948 roku, połowa mieszkańców Palestyny, czyli około 760 tysięcy Arabów uciekła lub została wygnana ze swoich domów. Wielu z nich nadal mieszka w obozach dla uchodźców w sąsiednich arabskich krajach. Tysiące izraelskich Arabów zebrało się na obchodach Nakby w wiosce Kanna w Galilei.

bEgeMath

Szeik Raed Salah mówił o prawie do powrotu palestyńskich uchodźców do swoich domów w Galilei, na pustyni Negev, w Hajfie, Lod i Akko. Zapowiedział, że nigdy nie zgodzą się na odszkodowania lub przyjęcie obywatelstwa innych krajów. Wielu Arabów nadal posiada dokumenty własności rodzinnych domów oraz klucze, które stały się symbolem uchodźców.

Sprawa powrotu palestyńskich uchodźców jest jedną z przeszkód na drodze do osiągnięcia porozumienia z Izraelem. Autonomia Palestyńska chce, aby państwo żydowskie pozwoliło im wrócić, Izrael nie chce sie na to zgodzić, bo musiałby przyjąć prawie 4 miliony Palestyńczyków. Większość z nich nadal mieszka w obozach dla uchodźców prowadzonych przez ONZ.

bEgeMatK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)