Notowania

sąd
27.11.2008 17:55

Jan Kobylański podał do sądu dziewiętnastu polityków i dziennikarzy

Jan Kobylański podał do sądu dziewiętnastu polityków i dziennikarzy, którym zarzuca pomówienie. Pisze o tym serwis internetowy tvp.info.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wśród oskarżonych przez prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej są między innymi redaktorzy naczelni "Gazety Wyborczej" i "Polityki" Adam Michnik i Jerzy Baczyński, wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Urugwaju Jarosław Gugała oraz były naczelny "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gauden.

Pełnomocnik polonijnego milionera z Urugwaju Andrzej Lew-Mirski poinformował TVP Info, że zebrano około dwóch tysięcy artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych, w których zawarte są - jego zdaniem - nieprawdziwe informacje na temat Jana Kobylańskiego. Oskarżenie domaga się od każdej z pozwanych osób po sto tysięcy złotych na cele charytatywne - w sumie 1.9 mln złotych.

Oskarżeni chcą ustanowić wspólnego pełnomocnika. Zamierzają też na najbliższej rozprawie, która odbędzie się w styczniu, wystąpić do sądu o wezwanie na świadka samego Kobylańskiego.

Kilka lat temu "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita" zarzuciły Janowi Kobylańskiemu, że podczas drugiej wojny światowej kolaborował z hitlerowcami. Związany z Radiem Maryja biznesmen zaprzecza. Jednak po tych publikacjach Instytut Pamięci Narodowej wszczął postępowanie sprawdzające w sprawie domniemanego zadenuncjowania Niemcom żydowskiej rodziny w czasie wojny. Ostatecznie dowodów przeciwko Kobylańskiemu nie znaleziono.

Tagi: sąd, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz