Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
członkowie
12.04.2008 18:26

Jean-Loup Dabadie został członkiem Akademii Francuskiej w Paryżu

Piosenka francuska po raz pierwszy w historii przekroczyła próg szacownej Akademii Francuskiej w Paryżu. Jednym z członków Akademii został Jean-Loup Dabadie - autor tekstów piosenek i scenariuszy filmowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Za przyjęciem nowego kandydata, a równocześnie za swoistą nobilitacją piosenki francuskiej, głosowało 14 spośród 25 członków Akademii. Jean-Loup Dabadie powiedział, że jest "głęboko wzruszony i szczęśliwy" i obiecał, że po wstąpieniu do Akademii będzie nadal "pracował na rzecz obrony i rozsławiania języka francuskiego".

Jean-Loup Dabadie ma 69 lat. Jego teksty, wyróżniające się poetycką siłą i bogactwem słownictwa, śpiewali między innymi Yves Montand, Dalida, Michel Polnareff i Julien Clerc. Dabadie jest również autorem scenariuszy i dialogów do licznych filmów. Do jego dorobku należy na przykład film "Okruchy życia" Claude'a Sautet, w którym główne role zagrali Michel Piccoli i Romy Schneider.

Członkowie Akademii Francuskiej zasiadają w niej dożywotnio. W 1983 roku akademicy odrzucili kandydaturę innego klasycznego twórcy piosenek - Charlesa Trenet.

Tagi: członkowie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz