Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Język francuski traci popularność

0
Podziel się:

Na świecie dominuje język angielski. Francuski rząd postara się to zmienić.

Język francuski traci popularność
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W Paryżu specjalna komisja przedstawiła rządowi raport, w którym podaje, że język francuski jest coraz mniej popularny. Wynika to z dominacji języka angielskiego na całym świecie.

Autorzy raportu proponują, by państwa francuskojęzyczne oraz te, w których francuski cieszy się popularnością, pod wspólną flagą Frankofonii popracowały nad ideą przywrócenia popularności temu językowi.

Frankofonia, skupiająca niemal 70 krajów, ma swoje struktury, organizuje festiwale piosenki i kongresy w różnych częściach świata, starając się propagować język francuski.

W raporcie zauważono, że w samej Francji młode pokolenie nie wierzy w sukces Frankofonii, która jest mało znana i wymaga zmian przystosowujących ją do współczesnego świata, między innymi do najnowszych technologii medialnych.

Na świecie językiem francuskim posługuje się około 200 milionów ludzi, od Haiti po Wietnam. Niemniej usiłowania Francji, aby krzewić język i kulturę francuską często spotykają się tam z wrogością, gdyż traktowane są jako forma neo-kolonializmu.

Francuski jest w odwrocie także w Unii Europejskiej. W czasie prezydentury słoweńskiej niewiele oficjalnych dokumentów było redagowanych po francusku. Bitwa o język nie nosi tylko cech estetyczno-lingiwstycznych, ale ma swój wymiar także polityczny i gospodarczy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)