Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Języki indoeuropejskie - pochodzenie

0
Podziel się:

Języki indoeuropejskie, do których należy również polski, zrodziły się na terenach współczesnej Turcji, wynika z najnowszych badań. O swoich odkryciach naukowcy piszą w najnowszym numerze tygodnika Science.

Językoznawcy przebadali kilka tysięcy słów, które w różnych indoeuropejskich językach brzmią podobnie imają wspólne pochodzenie. Na przykład matka to po angielsku "mother", poniemiecku "mutter" a po hiszpańsku "madre". Analizowali też swego rodzaju językowe drzewo genealogiczne, by zlokalizować miejsce i okres, z którego pochodzą współczesne języki. Metodę zapożyczyli od epidemiologów, którzy szukają pokrewieństw i pochodzenia wirusów.

"Z badań wynika,że języki rozprzestrzeniły się z terenów dzisiejszej Turcji, wraz z popularyzacją rolnictwa. Początek tego procesu miał miejsce osiem i pół do dziewięciu tysięcy lat temu" - mówi współautor badań, Quentin D. Atkinson z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii. Jego teoria obala konkurencyjną hipotezę, zgodnie z którą języki indoeuorpejskie zrodziły się w Rosji sześć tysięcy lat temu. Rodzina języków indoeuropejskich jest bardzo bogata, wśród około stu należących do niej języków jest angielski, francuski, niemiecki, hindi, hiszpański, perski,rosyjski i polski.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)