Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kancelaria Prezydenta - TK - kodeks wyborczy - orzeczenie

0
Podziel się:

Kancelaria Prezydenta przyjęła z ulgą orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że kodeks wyborczy jest częściowo niezgodny z konstytucją. Najważniejszy zakwestionowany przez Trybunał przepis dotyczy zakazu stosowania billboardów i spotów podczas kampanii wyborczej oraz dwudniowego głosowania w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Krzysztof Łaszkiewicz, minister odpowiedzialny za kwestie prawne w Kancelarii przekonywał dziennikarzy, że dzięki decyzji Trybunału znamy wreszcie reguły obowiązujące w trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych. Jak zaznaczył, najważniejsze jest, że wiemy, w jakim reżimie prawnym będą przeprowadzone wybory.
Minister w Kancelarii Prezydenta przypomniał, że 2 tygodnie temu Bronisław Komorowski zapowiedział ogłoszenie jednodniowych wyborów. Krzysztof Łaszkiewicz zaprzeczył, że prezydent mógł zostać wcześniej poinformowany o tym, iż Trybunał dwudniowe głosowanie uzna za niezgodne z konstytucją. Minister wyjaśnił, że Kancelaria Prezydenta korzystała z porad prawnych, które jednoznacznie twierdziły, że dwudniowe wybory są zgodne z Konstytucją. Krzysztof Łaszkiewicz dodał, ze część sędziów TK potwierdziła tę koncepcję.
Zdanie odrębne wobec orzeczenia zgłosiła część sędziów, w tym przewodniczący Trybunału Andrzej Rzepliński, Marek Kotlinowski i Teresa Liszcz.
Krzysztof Łaszkiewicz zwraca uwagę, że istotne dla prezydenta przepisy "profrekwencyjne" zostały uznane przez Trybunał za zgodne z konstytucją. Wątpliwości sędziów nie wzbudziły jednomandatowe okręgi do Senatu, głosowanie przez pełnomocnika i korespondencyjne.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)