Notowania

wiadomości
15.06.2012 15:47

Kardiologia - mniej zgonów

Liczba zgonów z powodu zawału mięśnia sercowego w naszym kraju zmniejszyła się w ostatnich latach 2-3 krotnie. Jest to wynikiem dobrze rozbudowanej sieci ośrodków kardiologii inwazyjnej. W Warszawie obradował krajowy zespół nadzoru specjalistycznego w dziedzinie kardiologii, składający się z konsultantów wojewódzkich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Profesor Grzegorz Opolski - konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii podkreślił, że w ostatnich 20 latach w kardiologii nastąpił ogromny postęp. Wyrazem tego postępu jest zmniejszenie śmiertelności w świeżym zawale serca dzięki upowszechnieniu leczenia inwazyjnego i wprowadzeniu całodobowych dyżurów leczenia zawału - powiedział profesor.
W ostatnim czasie obserwowana jest tendencja zmniejszania środków finansowych na kardiologię inwazyjną. Konsultanci wojewódzcy boją się, żeby kardiologia nie stała się ofiarą swego sukcesu. Jest wiele problemów związanych z katalogiem świadczeń szpitalnych - zaznaczył profesor Opolski. Konsultanci uważają, że w katalogu powinno być więcej świadczeń z zakresu intensywnej terapii kardiologicznej bo chorzy w ciężkim stanie wymagają stosowania nowoczesnych technik. Według nich, nowe techniki leczenia inwazyjnego chorób serca powinny być bardziej dostępne dla pacjenta.
Konsultanci podkreślają, że problemem jest zmniejszanie środków na rehabilitację kardiologiczną oraz niedopuszczanie kardiologów do zabiegów na naczyniach obwodowych. W zabiegach tych kardiolodzy mają duże doświadczenie i takie ograniczenia spowodują ich niedostępność.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz