Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaszmir: Władze boją się manifestacji

0
Podziel się:

Wprowadzono bezterminową godzinę policyjną. Zamknięte są sklepy, bazary i wszystkie instytucje.

Kaszmir: Władze boją się manifestacji
(PAP/EPA)

Wprowadzone ograniczenia mają na celu niedopuszczenie jutro do wielkiej manifestacji antyindyjskiej organizowanej przez kaszmirskich separatystów.

W Kaszmirze zamknięte są sklepy, bazary, a także wszystkie instytucje. Ulice miast i miasteczek patrolują uzbrojone oddziały policji oraz formacji paramilitarnych. Władze aresztowały prewencyjnie liderów ruchów separatystycznych i antyindyjskich.

Zapowiadali oni na jutro przeprowadzenie wielkiej demonstracji na rzecz niepodległości na głównym placu Śrinagaru, w miejscu gdzie ponad 40 lat temu ówczesny premier Indii Jawaharlal Nehru obiecał Kaszmirczykom przeprowadzenie plebiscytu, w którym mieliby określić swoją przynależność terytorialną. Obietnicy tej nie zrealizowano do dzisiaj.

Od czerwca tego roku trwają w Kaszmirze antyindyjskie wystąpienia tłumione przez siły bezpieczeństwa. W starciach zginęło do tej pory kilkadziesiąt osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Kaszmir, zamieszkały w większości przez muzułmanów, jest przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Indiami i Pakistanem. Ostatnio jednak prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari zdystansował się od ruchów separatystycznych w Kaszmirze, a ich liderów nazwał terrorystami.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)