Notowania

katowice
04.10.2008 13:03

Katowice: Sejmowa Komisja Energetyki

Kilkudziesięciu posłów z parlamentarnego zespołu do spraw energetyki przebywa w kopalni "Pniówek" w Pawłowicach. Parlamentarzyści zapoznają się z problemami dotyczącymi relacji śląskich kopalni z gminami górniczymi. Podstawową przeszkodą w porozumieniu z gminami są niestabilne i nieprzewidywalne przepisy prawne. Utrudniają między innymi uzgodnienie opłat za eksploatację podziemnych wyrobisk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw energetyki, poseł Andrzej Czerwiński, zadeklarował, że parlamentarzyści zamierzają ujednolicić obowiązujące prawo. Ułatwiłoby to działanie górnictwa i między innymi uporządkowałoby także relacje z samorządami.

Poseł Andrzej Czerwiński wyraził nadzieję, że parlamentarzystom uda się odstąpić od dotychczasowej praktyki zmiany strategii i programów rozwoju gospodarki wraz ze zmianą rządzącej koalicji.

Kierownictwa kopalni nie chcą płacić za podziemne wyrobiska. Władze górniczych gmin nie zamierzają natomiast zrezygnować z możliwości stałych i niemałych wpływów.

Należności za wyrobiska kopalni węgla i miedzi wynoszą obecnie około miliarda złotych.

Zdaniem prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosława Zagórowskiego, wypłata gminom miliarda złotych przez spółki węglowe może przyczynić się do upadku górnictwa.

Tagi: katowice, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz