Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE dba o klientów bankowych

0
Podziel się
bCYrMoNx

Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów, by bardziej chronić klientów kont bankowych i drobnych inwestorów. To wnioski, które Bruksela wyciąga z niedawnego kryzysu finansowego, podczas którego oszczędności wielu posiadaczy kont były zagrożone.
Komisja Europejska chce, by klienci niewypłacalnych banków mogli odzyskać do 100 tysięcy euro. Podwyższenie gwarantowanej sumy oznacza, że 95 procent wszystkich posiadaczy kont w Unii Europejskiej odzyska swoje oszczędności w przypadku bankructwa ich banku.
Bruksela zaproponowała, by we Wspólnocie obowiązywał jednolity limit gwarancji, bo to pozwoli uniknąć licytacji między bankami z różnych krajów i kuszenia konsumentów. Poza tym za 3 lata klienci mają otrzymywać swoje wkłady w ciągu 7 dni, obecne przepisy mówią o 3 miesiącach, a już w tym roku posiadacze kont bankowych mogliby odzyskać swoje oszczędności maksymalnie do 6 tygodni.
Komisja Europejska pomyślała też o drobnych inwestorach, którzy kupują akcje lub obligacje, a firma nie jest w stanie zwrócić im pieniędzy z powodu oszustwa lub nieprawidłowego zarządzania. Wysokość rekompensat ma być zwiększona z 20 do 50 tysięcy euro, a zwrot pieniędzy ma nastąpić w ciągu 9 miesięcy od upadku firmy inwestycyjnej.
Podobny system ma obowiązywać przy ubezpieczeniach. To jednak na razie propozycje, teraz muszą one uzyskać akceptację krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

bCYrMoOa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)