Notowania

kryzys finansowy
04.03.2009 18:43

KE przyjęła propozycje, mające służyć wyjściu Wspólnoty z kryzysu finansowego

Zostaną one przedstawione przywódcom 27 państw członkowskich na najbliższym szczycie Unii Europejskiej, zaplanowanym na 19-20 marca w Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który przedstawił propozycje, podkreślił, że choć poważny kryzys jest faktem, to wyjście z niego jest możliwe. "Mamy w Europie jedność, pewność i determinację, by wygrać tę bitwę" - powiedział Barroso.

W pakiecie, zaproponowanym przez Komisję Europejską, znalazł się między innymi zapis o pilnej potrzebie oczyszczenia systemu bankowego, aby możliwy był powrót do normalnych warunków przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw. Kolejne propozycje dotyczą konieczności odbudowania zaufania na rynkach finansowych oraz wdrożenia planu naprawy gospodarki.

Komisja opowiedziała się też za stworzeniem specjalnego unijnego ciała pod auspicjami Europejskiego Banku Centralnego, które miałoby za zadanie wczesne ostrzeganie przed zagrożeniami sektora finansowego.

Jose Manuel Barroso zaapelował też do państw Unii o skuteczną walkę ze wzrostem bezrobocia. Według szacunków Komisji Europejskiej, jego wskaźnik może zbliżyć się w przyszłym roku do 10 procent - pierwszy raz od lat 90.

Tagi: kryzys finansowy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz