Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE stoi murem za komisarzem podejrzanym o oszustwa podatkowe

0
Podziel się
bEpWhtKd

Bruksela stoi murem za Karelem de Guchtem, unijnym komisarzem ds. handlu. Belgijski fiskus domaga się od polityka zwrotu 900 tysięcy euro. Chodzi o zaległe podatki ze sprzedaży akcji, jakiej dokonał on wraz z żoną w 2005 roku. De Gucht był wtedy szefem belgijskiej dyplomacji. Sprawą zajmie się sąd.
Problemy Karela de Guchta negatywnie wpływają nie tylko na jego reputację, ale także na wizerunek całej Komisji Europejskiej. Bruksela postawiła sobie w końcu za cel walkę z oszustwami podatkowymi. "To nie zmienia w żadnym stopniu naszej polityki, sprawa komisarza nie została jeszcze rozstrzygnięta i musimy respektować zasadę domniemania niewinności"- tłumaczyła rzeczniczka Komisji Pia Ahrenkilde Hansen.
Bruksela podkreśla jednocześnie, że sprawa de Guchta ma charakter prywatny, co odróżnia ją od tej, która dotyczyła byłego komisarza ds. zdrowia Johna Dallego. Dalli podał się do dymisji w 2012 roku , po tym jak pojawiły się pod jego adresem podejrzenia o korupcję. "Przypadek komisarza de Guchta dotyczy okresu zanim jeszcze został komisarzem , nie ma to żadnego związku ze sprawowaną przez niego funkcją" - podkreślała rzeczniczka.
Karel de Gucht trafił do Komisji Europejskiej w 2009 roku. Objął wtedy funkcję komisarza ds. rozwoju i pomocy humanitarnej. W drugiej Komisji Jose Manuela Barroso odpowiedzialny jest za kwestie handlowe. Pierwsze przesłuchanie w jego sprawie ma się odbyć 25 listopada, 6 miesięcy przed europejskimi wyborami.

IAR

bEpWhtKG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)