Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Uroczystości 63. rocznicy rozbicia więzienia komunistycznego UB

0
Podziel się:

Rozpoczęła je Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Ksiądz prałat Stanisław Kowalski mówił, że sierpień to miesiąc ważny w historii Polski, to czas zbierania plonów. To również czas "Złotych Kłosów", jak duchowny określił bohaterów.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeszli przed budynek więzienia przy ulicy Zamkowej. Złożono tam kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1945 roku. Sędzia Andrzej Jankowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał okoliczności, które umożliwiły rozbicie kieleckiego więzienia. Akcją dowodził Antoni Heda, pseudonim "Szary". Zainscenizował on atak na Szydłowiec, ze strzelaniną i wybuchami. Duża część bezpieki, milicji i wojska wyjechała z Kielc. Po drodze ciężarówki z nimi zostały zatrzymane przez ludzi Antoniego Hedy przebranych w mundury Ludowego Wojska Polskiego. Wyznaczone grupy partyzantów obsadziły w Kielcach punkty zajęte przez bezpiekę i wojsko, i pozorowały natarcie, by uniemożliwić komunistom ucieczkę. W tym czasie grupa uderzeniowa zaatakowała więzienie.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Banaś przywoływał postać nieżyjącego już dowódcy - generała Antoniego Hedy. Polityk podkreślił, że pamięć jest zbiorowym obowiązkiem, gdyż bez niej nie będziemy potrafili zbudować przyszłej Polski.

W uroczystościach wzięły udział córki legendarnego dowódcy: Maria Hamilton oraz Teresa Heda-Snopkiewicz. Córki "Szarego" podkreślają, że gdy ojciec wyszedł z więzienia, spotykał się ze swoimi żołnierzami, co było dla niego bardzo ważne.

Podczas akcji w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku oddział pod dowództwem "Szarego" uwolnił kilkuset więźniów, głównie partyzantów przetrzymywanych i torturowanych przez Urząd Bezpieczeństwa.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)