Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kierowcy po narkotykach

0
Podziel się:

Po polskich drogach jeździ więcej kierowców pod wpływem narkotyków niż po spożyciu alkoholu. Tak wynika z badań DRUID - programu naukowo-badawczego Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa drogowego.
Ze statystyk wynika, że 2,5 procent polskich kierowców przed jazdą samochodem zażywało narkotyki, podczas gdy tylko co setny kierujący przed podróżą pił alkohol.
Zdaniem Ilony Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego takie statystyki mogą być wynikiem braku informacji o skutkach jazdy pod wpływem środków odurzających. Problem polega też na tym, że w kodeksie drogowym narkotyki włączono do jednej grupy z alkoholem. Prawo dopuszcza kierowanie autem po spożyciu minimalnych ilości napoi wyskokowych. Nie ma natomiast wytycznych dotyczących środków odurzających.
Ilona Buttler mówi, że z tej sytuacji są dwa wyjścia: albo określić limity zażywania narkotyków tak, jak to ma miejsce w przypadku alkoholu, albo bezwzględnie zakazać prowadzenia auta pod wpływem środków odurzających.
Kierowcy pod wpływem narkotyków grozi taka sama kara, jak jadącemu po spożyciu alkoholu. Taki kierujący może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności na 2 lata. Jeśli kierujący pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)