Notowania

czechy
11.10.2009 18:25

Klaus głuchy na apele. Nie podpisze Traktatu

Prezydenta Czech nie przekona nawet pozytywna opinia Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Czech nie podpisze Traktatu Lizbońskiego, nawet jeśli Trybunał Konstytucyjny odrzuci zastrzeżenia prawicowych deputowanych, dotyczące dokumentu.

Poinformował o tym szef kancelarii prezydenta Czech Ladislav Jakl - w wywiadzie dla lokalnej telewizji Prima. Jakl przypomniał, że zasadniczym warunkiem złożenia podpisu prezydenta pod Traktatem jest wyłączenie Czech z zastosowania Karty Praw Podstawowych. Vaclav Klaus oczekuje silnych i wiążących gwarancji, że Traktat Lizboński nie otworzy drogi żądaniom własnościowym Niemców, przesiedlonych z Czechosłowacji po II wojnie światowej.

Po irlandzkim _ tak _ w referendum i ratyfikowaniu traktatu lizbońskiego przezLecha Kaczyńskiego, jedynym krajem w Unii, który nie przyjął jeszcze dokumentu, pozostaną Czechy.
Tymczasem wicepremier w rządzie Mirka Topolanka Aleksandr Vondra określił obawy Klausa jako bezpodstawne, gdyż ustawodawstwo europejskie nie działa wstecz i nie może przywrócić Niemcom praw własnościowych. Według Vondry, trudno przewidzieć, czy prezydent podpisze Traktat do końca roku.

Z kolei szef Partii Zielonych Ondrej Liszka domaga się odwołania prezydenta Klausa. Lider _ Zielonych _ twierdzi, że prezydent dopuścił się _ bezprecedensowego kroku _, ignorując ratyfikację Traktatu przez obie izby parlamentu. Zdaniem Liszki, Klaus rozgrywa _ niebezpieczną, nacjonalistyczną grę _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz