Notowania

parlament europejski
14.10.2009 12:43

Kolejna lekcja historii w Parlamencie Europejskim

"Europa 70 lat po pakcie Ribbentrop-Mołotow" to tytuł konferencji zorganizowanej pod patronatem przewodniczącego Parlamentu i we współpracy ze szwedzkim przewodnictwem Unii. Europosłowie obejrzeli między innymi fragmenty filmu "The Soviet Story",pokazującego ogrom zbrodni sowieckiego reżimu, a następnie dyskutowali o konsekwencjach paktu dla Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef Europarlamentu Jerzy Buzek powiedział, że takie debaty pomogą uświadomić Europejczykom, że nazizm i stalinizm niczym się nie różniły pod względem popełnionych zbrodni. Jak podkreślał, im bardziej na wschód, tym bardziej dotkliwe, wręcz porażające były działania reżimu sowieckiego.

O konieczności organizowania takich debat przekonany jest Vytautas Landsbergis, były prezydent Litwy, obecnie europoseł. Jego zdaniem, należy tak pokazywać historię Europy, by była ona rozumiana jako całość.

Tymczasem w Europie Zachodniej dostrzegalny jest opór przed poznaniem historii wschodniej części kontynentu. Brak jest wyczulenia chociażby na zbrodnie reżimu komunistycznego - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. W jego opinii niezwykle ważne jest, by zachodnia Europa przyjęła za część swojej świadomości i tradycji, doświadczenie naszej części kontynentu, której dotknęła dyktatura komunistyczna.

Na konferencję poświęconą paktowi Ribbentrop-Mołotow przyszli głównie deputowani z Europy Środkowo-Wschodniej. Ci z zachodniej Europy rzadko pojawiają się na spotkaniach poświęconych II wojnie światowej i powojennej historii starego kontynentu.

Tagi: parlament europejski, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz