Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski - Rzym - audiencja

0
Podziel się:

W drugim dniu wizyty w Rzymie Bronisław Komorowski został przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI. W jej trakcie Bronisław Komorowski zaprosił papieża do złożenia wizyty w Polsce. Przed spotkaniem z papieżem prezydent modlił się przy grobie Jana Pawła II.

Rozmowa prezydenta Komorowskiego z papieżem Benedyktem XVI w Watykanie trwała nieco ponad pół godziny. Prezydent podarował Benedyktowi XVI faksymile ze zbiorów Biblioteki Narodowej. To pierwsza strona koncertu Chopina f-moll. Papież otrzymał też album rękopisów Chopina oprawionych w białą skórę. Prezydent zdecydował o wyborze tych prezentów, bo Benedykt XVI gra na fortepianie i lubi Chopina oraz z powodu obchodzonego Roku Chopinowskiego. Prezydent Komorowski otrzymał od Benedykta XVI złoty medal pontyfikatu.

Po zakończeniu spotkania prezydent Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z Benedyktem XVI między innymi o tym, że Polska stara się o pojednanie i zdecydowane polepszenie relacji z Rosją. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, pojednanie polsko-rosyjskie jest bardzo trudne, ale chciałby, by zakończyło się tak, jak pojednanie polsko-niemieckie.
Prezydent powiedział, że rozmawiano też o procesie modernizacji Unii Europejskiej oraz o beatyfikacji Jana Pawła II. Bronisław Komorowski powiedział, że wraz z Ojcem Świętym wyrazili nadzieję, iż proces poszerzania Unii będzie bazował na tradycyjnych wartościach. O sprawie beatyfikacji Jana Pawła II prezydent powiedział: "Przyjąłem z dobrą nadzieją ostatnie sygnały świadczące o tym, że ten proces ponownie zyskał jakieś przyspieszenie".
Prezydent przyznał, że podczas rozmowy z sekretarzem stanu Tarcisio Bertone rozmawiali o kwestiach bioetycznych. Prezydent zaznaczył, że w takich kwestiach potrzebny jest kompromis. Jak przykład podał obowiązującą ustawę aborcyjną.

Po wizycie Bronisława Komorowskiego w Watykanie biuro prasowe Stolicy Apostolskiej wydało komunikat, w którym podkreśla się serdeczny charakter rozmów, jakie prezydent RP odbył z Benedyktem XVI, a następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Dominique Mambertim.
"Szczęśliwym zbiegiem okoliczności" nazwano fakt, że wizyta przypadła w dniu 32. rocznicy wyboru Jana Pawła II. W czasie obu spotkań mowa była o znaczeniu dialogu pomiędzy państwem i Kościołem na rzecz krzewienia dobra wspólnego. Podkreślono wolę kontynuowania "skutecznej współpracy w dziedzinach interesujących obie strony, jak na przykład oświata i krzewienie podstawowych wartości społecznych". Zwrócono uwagę o wagę "obrony życia ludzkiego we wszystkich jego fazach". Wymieniono również opinie na temat aktualnej sytuacji w Europie. Komunikat ukazał się po włosku i po angielsku.

Rzecznik watykański ksiądz Federico Lombardi powiedział Polskiemu Radiu, że przyjazd Benedykta do Polski będzie trudny do zrealizowania. Przypomniał, że papież był w Polsce w 2006 roku.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z polską delegacją wzięli rano udział we mszy w Grotach Watykańskich odprawianej w 32 rocznicę wyboru Polaka na papieża. Kardynał Stanisław Dziwisz, który wygłosił homilię do zebranych, pytał czy nadal pamiętamy o testamencie duchowym Jana Pawła II. Metropolita krakowski prosił o rachunek sumienia i zastanowienie, czy nie została zgubiona najważniejsza rzecz, jaką zostawił polski papież, czyli jego duchowe przesłanie. Arcybiskup Dziwisz dziękował za dar pontyfikatu Jana Pawła II. Podkreślił, że 32. rocznica pontyfikatu to nie tylko czas wspomnień, ale też rachunku sumienia, co czynimy z dziedzictwem Jana Pawła II i czy poznajemy jego nauczanie i przyjmujemy postawę szacunku wobec innego człowieka, także inaczej myślącego.

Prezydent Bronisław Komorowski zobaczy się jeszcze raz z papieżem w niedzielę, podczas kanonizacji błogosławionego Stanisława Kazimierczyka. Będzie to ostatni dzień wizyty prezydenta w Rzymie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)