Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja Episkopatu Polski - podsumowanie

0
Podziel się:

Odwołanie do Boga i podkreślenie niezbywalnej roli chrześcijaństwa w kształtowaniu się Europy to dwa zasadnicze braki Traktatu Konstytucyjnego UE - podkreślają biskupi po zebraniu plenanym KEP. W zebraniu uczestniczyli także hierarchowie 13 krajów europejskich, którzy brali udział w dyskusji nad projektem Konstytucji Europejskiej.

Jak podkreślił przewodniczący episkopatu, abp Józef Michalik - wszyscy byli zgodni co do tego, że jeśli Traktat nie będzie zawierał szacunku wobec wartości uznawanych przez narody Europy to Konstytucja będzie uboga.
Arcybiskup Michalik podkreślił, że ochrona życia i godności człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci jest wielkim wyzwaniem wobec współczesności. Zaznaczył, że ważnych spraw moralnych nie można rozstrzygać na drodze referendum oraz dodał, że Kościół w sprawie ochrony życia nie solidaryzuje się z żadną partią czy ugrupowaniem politycznym, ale z ideą.
Biskupi podkreślili także niezbywalną rolę chrześcijaństwa w kształtowaniu się Europy. Wyrazili też uznanie dla postawy przedstawicieli polskich władz, którzy w imię budowania Unii Europejskiej na miarę człowieka oraz w imię prawdy historycznej, są rzecznikami wprowadzenia do Traktatu Konstytucyjnego odwołania do Boga oraz niezbywalnej roli chrześcijaństwa w kształtowaniu się Europy.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poinformował, że Kościelna Komisja Historyczna zbadała "mniej niż połowę" esbeckich akt dotyczących biskupów diecezjalnych. Wyraził też nadzieję, że badanie akt IPN na temat biskupów zakończy się w listopadzie. Dotąd 13 biskupów otrzymało już status pokrzywdzonego przez SB.
Poinformował także, że zespół ekspertów pomagających Komisji Historycznej istnieje na razie tylko formalnie.
Arcybiskup Michalik zaapelował do dziennikarzy o większą dbałość w relacjonowaniu zasobów IPN-u odnoszących się do osób nieżyjących.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który jest także przewodniczącym Komisji Episkopatu ds Środków Społecznego Przekazu, powtórzył przedwczorajszą wypowiedź dla IAR, że wchodząca jutro w życie nowa ustawa lustarcyjna dotyczy także księży wykonujących zawód dziennikarza.
Biskupi wybrałi również kard. Stanisława Dziwisza na nowego członka Rady Stałej Episkopatu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)