Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz - porozumienie - prof. Skarżyński

0
Podziel się:

Specjaliści z krajów Unii Europejskiej podpisali porozumienie w sprawie badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Miało to miejsce podczas X Kongresu Europejskiej Federacji Towarzystw Audiologicznych, który po raz pierwszy odbywa się w Warszawie.

Przyjęty dokument został wręczony minister zdrowia Ewie Kopacz, która przedstawi go 5-6 lipca w Sopocie na nieformalnym spotkaniu europejskich ministrów zdrowia podczas naszego przewodnictwa w Unii. Minister Kopacz powiedziała dziennikarzom, że ma nadzieję, iż program badań będzie realizowany przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. "Chcemy, żeby to była nie tylko sprawa Polski, ale także sprawa europejska" - powiedziała minister. "Chodzi o to, żebyśmy mieli ujednolicone metody postępowania, żebyśmy mieli obowiązek prowadzenia badań przesiewowych i żebyśmy mieli centra koordynujące tę pracę w całej Europie. To jest nasza rola podczas naszej prezydencji" - oświadczyła minister zdrowia.
Profesor Henryk Skarżyński - dyrektor Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie - podkreślił, że wczesne wykrycie zaburzeń słuchu, wzroku i mowy u dzieci daje większe szanse na ich skorygowanie. "Przez wiele lat przygotowywaliśmy się w środowisku naukowym, w różnych organizacjach międzynarodowych i krajowych, żeby dojść do takiego punktu i powiedzieć, że startujemy z wczesnym programem badań tych narządów zmysłów, które mają ewidentny wpływ na rozwój umiejętności językowych i na możliwości komunikacyjne młodego pokolenia" - powiedział profesor Skarżyński.
W Polsce od wielu lat prowadzony jest program przesiewowych badań słuchu. Od kilku lat wdrażany jest program badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku szkolnym. Jedna trzecia rodziców nie wie, że ich dzieci mają tak zwane zaburzenia komunikacyjne, czyli właśnie zaburzenia słuchu, wzroku i mowy.

Informacyjna Agencja Radiowa/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)