Notowania

szczyt
16.12.2009 08:28

Kopenhaski szczyt w decydującej fazie

Podziel się
Dodaj komentarz
   Rozpoczęła się najważniejsza część szczytu klimatycznego w Kopenhadze. 115 przywódców z całego świata do piątku będzie starało się osiągnąć porozumienie w sprawie walki z globalnym ociepleniem. Dotychczasowa praca negocjatorów, którzy od ponad tygodnia pracują w stolicy Danii, nie przyniosła rezultatów. W nieformalnym projekcie końcowego porozumienia nie zapisano bowiem żadnych konkretnych liczb i danych, a jedynie wytyczne.
   Chodzi przede wszystkim o to, by ustalić, o ile w najbliższej dekadzie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Uczestnicy szczytu mają też wpisać do końcowych dokumentów konkretną sumę pieniędzy, jaką bogate kraje przeznaczą na walkę z ociepleniem w krajach rozwijających się. Sekretarz generalny [ONZ](https://wiadomosci.wp.pl/organizacja-narodow-zjednoczonych-onz-6120419067451521c) proponuje też, by wypracować inne mechanizmy, dzięki którym temperatura na świecie podniesie się o mniej niż dwa stopnie.
   Poważną przeszkodą w negocjacjach jest różnica zdań między krajami bogatymi a rozwijającymi się. Te ostatnie, na czele z Chinami, zarzucają bogatym, że próbują przerzucić część odpowiedzialności za walkę z ociepleniem na rzecz biednych. W poniedziałek różnica zdań doprowadziła nawet do kilkugodzinnego zerwania negocjacji.
   W dzisiejszych rozmowach uczestniczyć już będzie część przywódców, którzy przyjechali do Kopenhagi. W dyskusji przewidziano wystąpienia między innymi prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, Zimbabwe Roberta Mugabe, premiera Wielkiej Brytanii [Gordona Browna](https://film.wp.pl/gordon-brown-6031002876777089c) oraz szefa [Komisji Europejskiej](https://wiadomosci.wp.pl/komisja-europejska-ke-6032696584520833c) Jose Manuela Barroso.
Tagi: szczyt, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz