Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koreanka blisko Korony Himalajów

0
Podziel się:

Południowokoreańska himalaistka Oh Eun Sun coraz bliżej zdobycia Korony Himalajów. Koreanka udała się do Nepalu, gdzie zamierza wspiąć się na liczącą 8091 metrów Annapurnę. Jeśli jej się to uda będzie pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie wszystkich 14 ośmiotysięczników.

Aannapurna to 10 pod względem wysokości ośmiotysięcznik na Ziemi. Uznawana za jeden z najgroźniejszych szczytów. Do 2005 roku zarejestrowano 103 wejścia na wierzchołek i 56 przypadków śmierci. Oh Eun Sun przybyła już do Nepalu, gdzie przez najbliższe tygodnie będzie przechodziła proces aklimatyzacyjny. Rozpoczęcie wyprawy na szczyt Annapurny zaplanowane jest na 25 kwietnia. Himalaistka ogłosiła, że w przypadku niepowodzenia zamierza ponownie zaatakować szczyt w ciągu kolejnych tygodni.

Koreanka w 2009 roku zdobyła aż 4 ośmiotysięczniki. Krytycy zarzucają jej, że podczas ostatnich wypraw korzystała z tlenu z butli, a także z pomocy wielu ekip. Oh Eun Sun odpiera zarzuty twierdząc, że tlenu używała wyłącznie podczas wspinaczki na dwa najwyższe szczyty Ziemi - Mount Everest i K2.

Pierwszym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów był Reinhold Messner. Dokonał tego w 1986 roku, a zdobycie 14 ośmiotysieczników zajęło mu 16 lat.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)