Notowania

wiadomości
16.01.2013 14:52

Kościoły apelują o ekologię

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska Rada Ekumeniczna-apel o ochronę stworzenia

Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej apelują o zachowania ekologiczne. Osiem kościołów, w tym m.in. katolicy, prawosławni, ewangelicy i baptyści w specjalnym dokumencie nawołują do ochrony środowiska. Zachęcają m.in. do redukcji zużycia energii elektrycznej, zmniejszenia produkcji odpadów i prowadzenia polityki proekologicznej przez państwo i samorządy.
Jak podkreśla przewodniczący Rady do spraw Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz, wierni wszystkich kościołów mają wspólne zadanie do wypełnienia. Jak zaznacza, jest to zadanie ochrony świata stworzonego przez Boga. Jego zdaniem ta wspólna misja i wykonywanie woli bożej jednoczy wszystkich chrześcijan. I jest to, jak zaznaczył, ważny wymiar ekumenizmu.
Jak podkreślił zwierzchnik polskich prawosławnych metropolita Sawa, zachowania ekologiczne to wcielanie w życie nauki Biblii. Jak zaznaczył, natura to dar boży. Dlatego, jak zaznaczył, dokument będzie przeczytany w parafiach prawosławnych w Polsce.
Biskup Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego zaznaczył, że kształtowanie świadomości ekologicznej we współczesnym świecie jest niezwykle ważne. Jak wyjaśniał, bycie chrześcijaninem to dbanie o świat. A ekologia, jego zdaniem, ma również wymiar duchowy, bo wskazuje na potrzebę czystości również w wewnętrznej sferze człowieka.
W dokumencie hierarchowie kościołów apelują o dokonywanie codziennych odpowiedzialnych wyborów oszczędzających energię i zasoby ziemi. Nawołują do poszanowania wszystkiego co żyje. Jak podkreślają "nawet niewielkie, ale konsekwentne działania przyniosą ogromny skutek w dziele całego stworzenia."

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz