Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków - Nowosielski - nabożeństwo

0
Podziel się

W Krakowie trwają uroczystości pogrzebowe jednego z najwybitniejszych polskich malarzy - Jerzego Nowosielskiego.

bEgCQFTp

Nabożeństwu w cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przewodniczy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, siemiatycki biskup Jerzy. Koncelebrują: proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej ksiądz Jarosław Antosik i prawosławny teolog ksiądz Henryk Paprocki, który był przyjacielem artysty. W uroczystości bierze udział doradca prezydenta Tadeusz Mazowiecki.
Po uroczystościach w cerkwi, około południa, kondukt pogrzebowy wyruszy w stronę Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.
Z parafią Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny Jerzy Nowosielski był szczególnie związany. Można tam podziwiać część ikonostasu stworzonego przez artystę. Jest również autorem cześci witraży w cerkwi.
Stworzone przez Nowosielskiego ikonostasy, drogi krzyżowe, wizerunki Chrystusa i Bogurodzicy należą do najwybitniejszych osiągnięć współczesnej sztuki sakralnej.
Poza kompozycjami religijnymi jego twórczosć obejmuje akty kobiece, studia portretowe, pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne. Wiele jego prac było inspirowanych sztuką bizantyjską. Nowosielski jest autorem kilku tysięcy rysunków.
Dekorując ściany wielu kościołów i cerkwi, artysta pozostawił po sobie dzieła monumentalne i zarazem głęboko religijne. Jego dekoracje ścienne można oglądać między innymi w kościołach w Lourdes, Tychach, kościele św. Ducha w Nowej Hucie, dolnej cerkwi pod wezwaniem św. Jana Klimaka w Warszawie oraz w cerkwi w Hajnówce.
Nowosielski jest także autorem prac teoretycznych o ikonie i malarstwie, między innymi " Wokół ikony. Rozmowy z Jerzym Nowosielskim" i " Inność prawosławia".

bEgCQFTS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)