Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków - Nowosielski - pogrzeb

0
Podziel się:

W Krakowie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Nowosielskiego - wybitnego malarza i rysownika, który zmarł w poniedziałek.

Rano odprawiono nabożeństwo żałobne w cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Przewodniczył mu Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, siemiatycki biskup Jerzy. Mszę koncelebrowali: proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej ksiądz Jarosław Antosik i prawosławny teolog ksiądz Henryk Paprocki, który był przyjacielem artysty. W uroczystości wziął udział doradca prezydenta Tadeusz Mazowiecki.
,,Bóg obdarzył Jerzego Nowosielskiego niewiarygodnymi talentami: talentem malarskim i odwagą myślenia" - mówił podczas liturgii ksiądz Paprocki.
Podczas uroczystości w cerkwi list od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odczytał Tadeusz Mazowiecki. "Odszedł wielki człowiek i przenikliwy myśliciel, jedna z najwybitniejszych osobowości naszej kultury i polskiego prawosławia" - napisał o Jerzym Nowosielskim prezydent Bronisław Komorowski.
Po mszy kondukt pogrzebowy z trumną Jerzego Nowosielskiego wyruszył w stronę Cmentarza Rakowickiego, gdzie artysta został pochowany. Jerzy Nowosielski spoczął w Alei Zasłużonych. Na pogrzebie obecny był także minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Zdaniem szefa resortu, artysta łączył kultury nie tylko w sferze duchowości, ale także aktywności artystycznej. "Wyrażał swoje artystyczne przekonania w sposób niezwykle uniwersalny, a co dla mnie ważne - z niezwykłym szacunkiem do człowieka, jego duchowości, nastrojów jak również różnic kulturowych" - mówił Bogdan Zdrojewski.
W pogrzebie uczestniczył także Andrzej Wajda. Reżyser powiedział, że Jerzy Nowosielski był artystą wyjątkowym w skali światowej. Ogromny wpływ na styl Nowosielskiego miał - według Andrzeja Wajdy - czas przedwojenny, który malarz spędził wśród prawosławnych mnichów w monasterze świętego Jana Chrzciciela pod Lwowem.
Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej.
Stworzone przez niego ikonostasy, drogi krzyżowe, wizerunki Chrystusa i Bogurodzicy należą do najwybitniejszych osiągnięć współczesnej sztuki sakralnej. Poza kompozycjami religijnymi jego twórczość obejmuje akty kobiece, studia portretowe, pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne. Wiele jego prac było inspirowanych sztuką bizantyjską. Nowosielski jest autorem kilku tysięcy rysunków.
Dekorując ściany wielu kościołów i cerkwi, artysta pozostawił po sobie dzieła monumentalne i zarazem głęboko religijne. Jego dekoracje ścienne można oglądać między innymi w kościołach w Lourdes, Tychach, kościele św. Ducha w Nowej Hucie, dolnej cerkwi pod wezwaniem św. Jana Klimaka w Warszawie oraz w cerkwi w Hajnówce.
Nowosielski jest także autorem prac teoretycznych o ikonie i malarstwie, między innymi " Wokół ikony. Rozmowy z Jerzym Nowosielskim" i " Inność prawosławia".

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)