Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: zakończyły się jubileuszowe obchody 800-lecia powstania zakonu Franciszkanów

0
Podziel się:

Festyn misyjny na Rynku Głównym w Krakowie zakończył  jubileuszowe obchody 800-lecia powstania zakonu Franciszkanów. Przed południem w święto jego założyciela - świętego Franciszka z Asyżu - w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na krakowskich Łagiewnikach kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy świętej.

Metropolita krakowski powiedział w homilii, że franciszkanie są dla egoistycznego i skłóconego świata świadectwem prawdziwego braterstwa i bezinteresownego poświęcenia. Wezwał też franciszkanów do podejmowania nowych wyzwań - ubogacania duchowej kultury Polski i przypominania Europie o chrześcijańskich korzeniach. Kardynał Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że święty Franciszek z Asyżu jest świadectwem tego, jak otwarcie na Boga prowadzi do otwartości na drugiego człowieka. Dodał, że franciszkanie od wieków prowadzą ludzi do Boga poprzez okazywanie im miłości i troski. "Ateizm niesie niebezpieczeństwo zapomnienia o miłości i szacunku do człowieka" - powiedział metropolita krakowski. Po południu na krakowskim rynku występowały franciszkańskie zespoły, a pod specjalnymi namiotami można było zapoznać się z wydawnictwami zakonu.

Wczoraj w Krakowie franciszkanie otworzyli dla wszystkich chętnych klasztory męskie w tym mieście. W kilkuosobowych grupkach krakowianie do wieczora zwiedzali klasztory ojców bernardynów pod Wawelem, franciszkanów przy ulicy Franciszkańskiej oraz kapucynów na ulicy Loretańskiej i reformatów - na Reformackiej. Mogli zobaczyć miejsca pracy i wypoczynku braci, wejść do klasztornej kaplicy, zobaczyć refektarz, cele zakonną i zabytkowe klasztorne korytarze.

Późnym wieczorem na krakowskim Rynku Głównym zostało wykonane "Transitus - Oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu". Wystąpili: Natalia Niemen, Jorgos Skolias, Mateusz "Mateo" Otręba, krakowska schola franciszkańska oraz chór i orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Utwór został specjalnie napisany na 800-lecie Zakonu Franciszkanów. Autorką tekstów inspirowanych regułą i tekstami św. Franciszka jest Beata Mencel. Muzykę skomponował wybitny krakowski kompozytor, pianista i producent muzyczny - Joachim Mencel. Bracia zorganizowali także sympozjum naukowe "Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów".

Światowe uroczystości jubileuszowe zakonu franciszkanów odbyły się tuż po Wielkanocy w Rzymie i Asyżu. W Polsce oraz na misjach m.in. w Afryce, Azji i Ziemi Świętej służy około 3 tysięcy polskich franciszkanów.

Jednym z patronów medialnych obchodów jubileuszu 800-lecia zakonu franciszkanów było Polskie Radio.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)